Zawieszanie się programu

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
krzychoo

Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

Witam, mam problem: jak chcę wstawić na mapie punkt przez wskazanie to program się zawiesza, nie wiem czy to problem z programem czy moim kompem, nie wyświetla się żaden błąd tylko się zwiesza i trzeba go zamykać z poziomu windowsa zakończ zadanie, bo nic nie działa. Help!!
I tak w zasadzie to czasem przy innych okazjach też się zawiesza np. jak naraz chcę zmienić czcionkę w wielu warstwach w edytorze napisów na mapie jak jest ich dość dużo (chociaż moim zdaniem wszystkie opisy na mapie o pow. ok. 3 ha to nie jest dużo) to zwis i koniec. I jeszcze czasem wisi nie wiedzieć czemu. A kompa nie mam takiego lichego znowu - w microstation wszystko śmiga z o wiele wiele większymi plikami rastrami itd. Co się dzieje z tym c-geo. Na microstation mnie nie stać na oryginalny program więc próbuje przejść pomału na c-geo ale jeszcze trochę i chyba nie wytrzymam tych ciągłych problemów to tu czy tam.
A te zwisy zamiast po prostu wyświetlić błąd to już mnie na maksa z równowagi wyprowadzają. Może ktoś coś doradzi.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Witam
Czy wcześniej nie pracował Pan na dwóch monitorach? Jeśli tak, to mógł Pan ustawić położenie okna zatwierdzania wstawionego punktu na drugim monitorze i nie jest ono widoczne gdy pracuje Pan teraz na jednym monitorze.
Łatwo się o tym można przekonać - w momencie gdy nie widzi Pan okna z danymi punktu, nacisnąć klawisz Esc - wtedy "zawieszenie zniknie".
Jeśli to jest ten powód - to jeśli nie ma Pan obecnie podłączonego monitora, proszę usunać plik new_point.ini z katalogu C-GEO/BIN.
Co do zmiany czcionki - powód zawieszenia mógłbym wyjaśnić gdybym miał do dyspozycji ten projekt - wolałbym "w ciemno" nie podpowiadać.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: FaFaL »

Przy okazji tego problemu z oknem.. proszę przemyśleć taką sprawę czy nie dodać w C-GEO (np. jako parametr przy uruchamianiu) funkcji która by resetowała położenie okien. Ja wiem, że można skasować plik, ale część użytkowników C-GEO nie zna się dobrze na systemie plików i nie połapie się w tym wszystkim. Podobnie się sprawa ma z uszkodzeniem tabeli aktualnie wykorzystywanego projektu. Po uruchomieniu C-GEO taki projekt się otwiera i wywala błędy w ten sposób uniemożliwiając jego naprawę lub nawet zmianę projektu (trzeba ręcznie usunąć plik c.ini). Gdyby przy instalacji C-GEO pojawiła się w menu START ikonka "Awaryjne uruchomienie C-GEO", albo "Resetowanie ustawień C-GEO" - albo coś w tym stylu - to byłoby łatwiej poradzić sobie z takimi problemami dla użytkowników którzy mniej radzą sobie z komputerami.
Może dobrym rozwiązaniem byłby mały programik, po uruchomieniu którego pojawia się lista ustawień do zresetowania (checkboxy) i po naciśnięciu przycisku by kasował odpowiednie pliki, albo zerował ustawienia w tych plikach.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: MarekOtt »

@Fafal
Good Idea.

Tez po każdym "zwisie" szukam i szukam tych plików do usunięcia w celu uruchomienia projektu, czasem usuwam pojedynczo pliki by trafić na ten felerny. Taka funkcja wprowadziła by spore ułatwienie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Ok, postaramy się opracować automatyczne rozpoznawanie położenia okna w stosunku do bieżącego ustawienia wyświetlacza. Z tym awaryjnym uruchomieniem C-GEO też dobry pomysł - tu musimy więcej pogłówkować
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: FaFaL »

Witam
Wspominałem o problemie gdy zepsuje się nam baza aktywnego projektu i przy uruchamianiu C-GEO nie da się go zmienić, ani naprawić (zwis). Napisałem mały programik który w przyszłości może resetować lub zmieniać wiele ustawień, choć na chwilę obecną jest to tylko reset aktywnego projektu, dzięki czemu C-GEO uruchamia się bez otwierania bazy danych (która np. jest uszkodzona).
http://home.agh.edu.pl/~kocierz/index.p ... nfo&id=422
Plik należy skopiować do katalogu C-GEO, a skrót można sobie wyciągnąć na pulpit lub do menu START
Z tym awaryjnym uruchomieniem C-GEO też dobry pomysł - tu musimy więcej pogłówkować
fajnie byłoby gdyby istniała opcja podczas startu programu która by resetowała takie ustawiania np. cgeo8.exe -r // taki skrót można by wsadzić do menu Start podczas instalacji programu (tam gdzie jest również standardowy skrót do C-GEO) - tak mi się wydaje, ale może będą mieć Panowie lepszy pomysł
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: tuvalu »

FaFaL pisze:Wspominałem o problemie gdy zepsuje się nam baza aktywnego projektu i przy uruchamianiu C-GEO nie da się go zmienić, ani naprawić (zwis).
Miło. Do tej pory ratowałem się podmieniając plik C.ini na "czysty" , o zawartości

Kod: Zaznacz cały

[projekt]
projekt=
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Igor »

Według mnie najlepiej jeśli program do resetowania ustawień znajdzie się w katalogu C-GEO w menu start. Wyłączyłem ekran logowania podczas uruchamiania programu i gdybym musiał użyć tej opcji nie miałbym jak.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
krzychoo

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

Panowie wszystko fajnie, ale może by pomyśleć czemu zwisło i np. coś takiego jak informacja dla użytkownika np. "to a to się zepsuło proszę zrestartować program", lub "użyć takiego lub innego klawisza w celu likwidacji problemu", to nie jest kwestia tego czy ktoś zna się na kompie czy nie, chodzi o działanie programu i prostotę jego obsługi a nie o jakieś cuda niewidy dla wtajemniczonych.
Ja w ogóle nie rozumiem tego forum, moim zdaniem ma być tak:
Ktoś tworzy program, który działa poprawnie a kto inny go użytkuje i to wszystko, a nie żebym ja musiał na forum przesiadywać żeby mi narzędzie do pracy działało, ja nie jestem pasjonatem c-geo ani komputera tylko geodetą.
Ale bądź co bądź doceniam wasze rady i szanuję wiedzę, tylko co mi z tego, jak co chwilę jakiś kłopot, albo nie wiem jak coś zrobić albo coś nie działa.
krzychoo

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

może jestem głupi ?? nie wiem już ... ;)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: FaFaL »

Hmmmm to forum istnieje po to aby :
1. jeśli coś będzie się działo niedobrego z programem to jest to miejsce aby zgłosić błąd programistom, w tym miejscu mogą oni podać przyczynę i dać wskazówki co dalej robić póki wada nie zostanie wyeliminowana z programu
2. ma Pan pomysł na rozbudowę programu, albo jest potrzebna dodatkowa funkcjonalność której do tej pory on nie posiada to jest to miejsce aby tu przedstawić swoje pomysły
3. ma Pan problem z pewnym zadaniem ale nie wie Pan jak go ugryźć w C-GEO to opisując go tutaj istnieje duża szansa, że ktoś to przewalczył i ma na to pomysł.

Nie ma rozbudowanego oprogramowania które byłoby dziecinnie proste w obsłudze. Są fora na temat Microsoft Worda które jest raczej mega intuicyjnym programem.
Podsumowując, nie wiem czemu się Pan dziwi, że istnieją takie fora jak to, choć podzielam opinię, że programy powinny być tak niezawodne i intuicyjne jak to tylko możliwe.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
krzychoo

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

Może przesadziłem mówiąc że nie wiem po co forum bu już mi kilkakrotnie pomogło i dobrze że jest, ale mam taki problem z c-geo,
Pracuję też w MS z nakładką MK, do obliczeń zawsze używałem c-geo i było ok, z chwilą kiedy zacząłem w niego się zagłębiać, żeby tworzyć mapy, nagle pojawiło się mnóstwo problemów których w tamtym zestawie nigdy nie miałem, c-geo jest fajnie pomyślane pod kątem możliwości szczególnie chodzi mi o pracę w jednym środowisku zarówno rysowanie jak i obliczenia, dzięki temu można naprawdę szybko złożyć robotę, ale niestety mapę rysuje się 2 razy wolniej niż w MS (jednego i drugiego programu uczę się sam) ale brakuje mu kilka narzędzi dzięki którym mógłby być naprawdę niezły (np. rozbudowanie funkcji rysunkowych - sposoby docinania linii, możliwość podgrania rysunku (.dwg lub .dgn lub innej mapy c-geo w tle bez importu do bazy - odpowiednik pliku odniesienia w MS, import strasznie zamula program a nie zawsze jest potrzebny), dorobić odpowiednik acu-snap z MS i c-geo będzie wielki !
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: FaFaL »

Z tym docinaniem i dociąganiem to ma Pan rację, tego brakuje. Tłumaczę sobie to tak, że C-GEO jest programem do pracy na współrzędnych i w takim przypadku wszelkie docinania itp nie powinny mieć miejsca. Prędkość rysowania jest mniejsza, choć zastanawiam się czy aż dwukrotnie, będę musiał sobie to jeszcze przeanalizować (choć porównywał będę raczej do AutoCADa plus np. MapaSG). Z tą efektywnością rysowania trzeba by najlepiej sporządzić listę co się wygodniej robi w innym programie i może się uda to jakoś zaimplementować do C-GEO. Może Panu uda się to spisać i tu przedstawić. Np mi bardzo się podoba sposób kreślenia werand, schodów itp w MK2000, czyli klikam na ścianę do której ma obiekt przylegać, później początek na ścianie .... i gotowe :) Ale z drugiej strony, proszę spróbować kiedyś rysować narzędziem które nie rysuje, a tworzy bazę danych o obiektach np program Geo-Info, nie jest to złe narzędzie, ale po prostu jeśli chce się mieć spójną bazę danych o obiektach z zachowaniem topologii itp to niestety odbywa się to wolniej.
Co do podczytania referencji to jest taka funkcja dostępna w oknie legendy "MAPY W TLE". Bodaj jedynym słabym punktem tego rozwiązania jest brak możliwości snapowania, ale niektórym może wystarczać.
Jeśli chodzi o snapy to już wielokrotnie był ten temat przywoływany do tablicy i może kiedyś znajdzie się to na czołowych pozycjach listy ToDo.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
krzychoo

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

Pozdrawiam,
Ja też cudów nie oczekuję, zdaję sobie sprawę że nie ma co porównywać platformy c-geo do MS, (cenowo też nie), mam c-geo co jest dowodem na to że cenię ten program, chciałbym tylko się nie wkurzać, że czegoś się nie da zrobić, jestem zdania że jeśli c-geo ma być pełnym oprogramowaniem dla geodety, a takie jest chyba jego założenie to konieczna jest szybka poprawa kilku rzeczy, o których jak widzę ludzie często piszą.
Pozdrawiam, i dzięki za podpowiedź z mapą w tle - w poniedziałek popróbuje ;)
krzychoo

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: krzychoo »

Od której wersji są te "Mapy w tle" bo ja nie mam??
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Najprościej sprawdzić to na liście aktualizacji - tu już wyszukana informacja:
http://softline.xgeo.pl/index.php/index ... 22&ver=110
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: PUG »

Od tygodnia (od kiedy podmieniłem plik c-geo.exe na bardziej "poprawioną" wersję), czasem występuje u mnie problem z raportami. Przy próbie zaznaczenia pojedynczego raportu pojawia się:
Error: Access violation at address 0042686F in module cgeo.EXE. Read of address 00000000.
Niekiedy program się zawiesza , a niekiedy całkiem się wyłącza - nie ma reguły i nie można przewidzieć, jak się zachowa następnym razem. Naprawa bazy w obu stopniach nie zawsze rozwiązuje problem.
Pewnie dotyczy to błędu w samym pliku exe.
Czy da się to jakoś naprawić?
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Adam »

Miałem dokładnie taka sama sytuację, wczoraj wróciłem do oficjalnej wersji z sierpnia (z pobieralni) i jak do tej chwili wszystko (czego dzisiaj uzyłem) działa poprawnie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Proszę ponownie pobrać wersję testową ze zwykłego miejsca - może już udało się usunąć problem.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: PUG »

Pobrałem ostatnią oficjalną aktualizację. Już wszystko dobrze działa i na razie nie pokazuje żadnych błędów.
Dziękuję i pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Ok, tylko problemy były zgłaszane z wersją testową - nie oficjalną aktualizacją - dlatego mam prośbę aby jeśli miałby Pan czas pobrać jednak wersję testową i sprawdzić jej stabilność w zakresie tych raportów - to nam pomoże wykluczyć potencjalne problemy z najbliższą aktualizacją. Tu jest plik testowy - po pobraniu zapisać w katalogu C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: PUG »

Wgrałem plik testowy od Pana. Problem nadal występuje.
Przy zaznaczaniu pojedynczych raportów wyskakuje błąd: Access Violation at address 00426A7B in module c-geo.exe.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Proszę wysłać nam projekt z takim raportem i plik cgeo8.elf z katalogu C-GEO - przyjrzymy się dokładnie.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: PUG »

Właśnie sprawdziłem, że w każdym projekcie wyskakuje u mnie błąd. Przesyłam plik elf.
Projektu niestety nie mogę przesłać - zbyt duży plik (nawet po spakowaniu).
Załączniki
cgeo8 elf.rar
plik c-geo.elf.
(14.24 KiB) Pobrany 70 razy
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zawieszanie się programu

Post autor: Jurek B. »

Ok, dziękuję, skoro w każdym projekcie występuje ten błąd, to proszę założyć nowy projekt i tabelę, zrobić tam raport i po pojawieniu się błędu, wysłać kopię takiego projektu.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ