Komputer dla C-geo

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Komputer dla C-geo

Post autor: fancegeo »

Mam pytanie jaka jest najlepsza konfiguracja sprzętu komputerowego dla bezproblemowego /szybkiego/ działania c-geo.
Mój sprzęt wymaga wymiany a chciałbym zakupić nowy spełniający "na wyrost " potrzeby c-geo.
Na jakiej konfiguracji pracujecie drodzy forumowicze, a jaką polecacie?
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Post autor: Wojtek P. »

Witam
Istotne jeszcze jest czy to ma być notebook czy komputer stacjonarny. Jeżeli chodzi o stacjonarny to wystarczy każdy dostępny z nowych komputerów. Oczywiście im szybszy procesor, lepsza karta graficzna i ilość pamięci ram tym lepiej. Wszystko zależy od zasobności kieszeni, chociaż ja bym nie przesadzał w tej mierze. System Windows 7 bo ten wydaje się najbardziej rozwojowy. Visty nie polecam. odnośnie notebooków to może niech ktoś inny się wypowie bo ja raczej nie używam
Pozdrawiam
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

A czy moc karty grafiki jest w dużej mierze wykorzystywana w C-GEO ?
Ostatnio sam zmieniałem komputer na:
- procesor i3-530
- 4GB Ramu
- karta grafiki - stara GF8600
- system Windows7
i przyznam że C-GEO chodzi całkiem ładnie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Post autor: Wojtek P. »

Super karta grafiki nie poprawi wydajności. Najważniejszy jest procesor. Chociaż to też uproszczenie. Z moich obserwacji wynika że rozbudowa istniejącego komputera jest bez celowa. (oprócz dodania kości pamięci). Co parę lat zmienia się wszystko: lesze procesory, szybsze kości pamięci – no i płyty główne obsługujące to wszystko. Ale ta konfiguracja co Pan podał w moim odczuciu bez problemu jeszcze dłuuugo będzie służyć do C-Geo, gorzej jeżeli chodzi o najnowsze gry - to raczej jest już minimum :)
pozdrawiam
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Komputer musiał się zmienić bo to już był staruszek (Penium 4 3GHz) i przyznam że gdybym nie pracował czasem na dużej ilości rastrów to nie odczułbym różnicy choć poprawa wydajności nie była zbyt duża. Poprawiła się trochę szybkość wczytywania projektów, ale zgodnie z zapowiedziami ma być jeszcze szybciej ;). Kiedyś pamiętam jak na Penium 75MHz generował się model numeryczny o siatce 0.5 metra na składowisku 200x50m. Można było wyjść na kawę. Wtedy opłacało się zainwestować w nową maszynę. Teraz już zysk nie jest tak widoczny.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Post autor: mypal »

Pracuję na takim staruszku jak do niedawna Fafal tj. procesor 3GHz. Przy rastrach trzeba być ostrożnym. Zbyt duża ilość włączonych jednocześnie potrafi porządnie zamulić. Przy otwieraniu listy projektów w liczbie 800 czas potrzebny na ich załadowanie szacuje na kilkanaście sekund (nie mierzyłem czasu ze stoperem w ręku) - jest to trochę denerwujące. W zasadzie to było. Po ściągnięciu ostatniej testowej wersji (pierwszy link z tematu o porównaniu współrzędnych) projekty ładują się błyskawicznie. :D
Pozdrawiam
mypal
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Coś o sprzęcie...

Post autor: energeo »

Cechą istotną dla C-GEO jest "szybkość zegarowa" procesora.
Dlatego przy zadanej kwocie ciekawszym wyborem dla programu jest najszybszy 2 rdzeniowiec a nie wolny procesor 4 rdzeniowy.
Jeśli ktoś chce więcej rdzeni w granicach rozsądku to wybór jest właściwie jeden INTEL i5-570
Istotna jest tu wbudowaną przez producenta funkcjonalność kryjącą się pod hasłem "Intel Turbo Boost Technology".
Powoduje ona że przy obciążeniu 1 rdzenia a tak własnie wg. obserwacji robi C-GEO procesor w miarę możliwości przyspiesza.
Wskazany model robi to najefektywniej/kosztów, i5-750 z zegarem 2.66 GHz teoretycznie przyspieszy do 3.2 Ghz.

Jeśli nie gracie namiętnie w gry możecie spokojnie oszczędzać na karcie graficznej, nawet najtańszy model w sklepie spełni wymagania programu.
Tylko po co wówczas ten procesor 4-rdzeniowy.

Pamieć 2 GB dla XP i Windows 7 to na dziś min. zakupowe i nie ogranicza programu przy pracy.

Co do laptopów to jest kilka zasad "zakupów":
- właściwy model dysku i akumulatora
- przydaje się najprostsza karta z własną pamięcią czyli nie Intel,Sis,Via a ATI lub Nvidia (przy pracy z dodatkowym dużym monitorem to się czuje)
- nieuginająca się obudowa w miejscach oparcia dłoni (jeśli coś się ugina na zimno to co jest po nagrzaniu .. w czasie)
- odpowiadający potrzebom zestaw portów wejścia/wyjścia
- itp. drobiazgi jak gwarancja i serwis
Acha i geodeta lubi blok numeryczny na klawiaturze !
Generalnie jak sie przedobrzy z wydajnością przy nietafionych komponentach to można oszaleć od szumu albo gonić za kontaktem i przestać kochać nabyte maleństwo.
Najnowszych laptopów z procesorami zintegrowanymi z grafiką 2w1 nie widziałem jeszcze w akcji.

Trudno podawać konfiguracje czy modele nie znając preferencji
pozdrawiam
wini
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Woow, Wini się pojawił :D, pozdrawiam serdecznie :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

Wini i inni dziękuję bardzo za porady.
Czyli "mocny" procesor rozwiąże problem wolnej pracy na dużych rastrach?
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

a może by programiści napisali jakiś test wydajności jako jedna z funkcji C-GEO ;), znaleźlibyśmy jakiś wzorcowy komplet rastrów i użytkownicy określiliby szybkość swoich maszyn i wrzucili wyniki na forum. Dzięki różnym konfiguracją można by z łatwością określić co ma wpływ na wydajność programu. Ale to oczywiście gdyby się nudziło programistą, a dzięki innym potrzebom myślę że szybko nie będą mieć zbędnego czasu ;).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

A jeśli chodzi o 4rdzeniowce to zgadzam się z Winim, mam takiego i nie mogę C-Geo "nauczyć" korzystać z wielu procesorów nawet używając Ashampoo Core Tuner.
pozdrawiam
fancegeo
grzechuh
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 25 lis 2005, 21:07
Lokalizacja: Poznań

komputer na c-geo

Post autor: grzechuh »

Wydaje mi się, że przeceniamy wpływ procesora. Z moich doświadczeń wynika, że na prędkość pracy komputera (nasze zastosowania) ma przede wszystkim (zwłaszcza przy rastrach) system operacyjny, oraz ilość pamięci. Na własnej skórze przekonałem się, że komputer z procesorem 2*3, 6 Gb pamięci i kartą 512 mB ale systemem 64 bit (nielubiana Vista) był znacznie szybszy niż komputer z procesorem 4*2,6, kartą graficzną Intel czterordzeniową cena karty ok. 2500 PLN, ale z Windows XP 32bit. Prace polegały na przejęciu ok 100000 działek i tylu samo budynków (import SWDE) + użytki itd. Z rastrami to samo, tyle że nie na C-GEO a na ArcInfo. Rastry miały po ok 300 mb. W pierwszym i drugim przypadku różnica jak 4 do 1. Swoją drogą z przykrością muszę stwierdzić, że C-GEO do szybkich nie należy. Szkoda, że obsługa rastów nie bzyka tak, jak w MicroStation Bentley Descartes. Myślę, że rastry w C-GEo zabrnęły w ślepy zaułek. Czy zauważyliśmy, że śnieg znika? Pozdrawiam. GH
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Bzykanie rastrów :-)

Post autor: logis »

Dzień dobry,
Swoją drogą z przykrością muszę stwierdzić, że C-GEO do szybkich nie należy. Szkoda, że obsługa rastów nie bzyka tak, jak w MicroStation Bentley Descartes.

Szkoda że C-Geo nie kosztuje tyle co Microstation Bentley Descartes :-)
Wtedy mielibysmy środki na rozwijanie technologii i może nawet te rastry zaczęłyby bzykać...
Tylko że wtedy 90% użytkowników C-Geo w życiu by go nie kupiło :lol:

Pozdrawiam wiosennie.
Jacek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

AutoCAD 2010 - 4300 euro = 16700 zł
AutoCAD Raster Design (rastry, kalibracja itp) 2000 dolarów = 5800zł
plus nakładka do rysowania map .....
Czyli cosik koło 22500 zł, niezła kwota jaką bym musiał wydać na np. zrobienie MDCP
Pozdrawiam Rafał Kocierz
grzechuh
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 25 lis 2005, 21:07
Lokalizacja: Poznań

Tylko że wtedy 90% użytkowników C-Geo w życiu by go nie kupi

Post autor: grzechuh »

Jeśli dla kolegi moje słowa zabrzmiały, jak obraza albo wydały się śmieszne odpowiadam. Są inne programy, które nie kosztują aż takie pieniądze jak nakładka Bentleya co więcej są produkowane w Polsce i "bzykają". Firm nie będę wymieniał bo byłoby to nieładne. Jeśli ktoś uważa moją wypowiedź za pastwienie się na Softline, to informuję, że jestem jednym z pierwszych użytkowników C-GEO (początek lat dziewięćdziesiątych) i z przykrością obserwuję jak w zakresie rastra C-GEO stanęło w miejscu od dobrych wielu lat. Nie widzę nic zdrożnego w podawaniu dobrych przykładów. Jeżeli powiem, że w Bentley coś zrobili dobrze to nie jest to powód do urazy. A może zamiast patrzeć do przodu na lepszych kolega uważa, że trzeba cieszyć się z faktu, że inni są słabsi (znowu firm nie wymienię).
Pozdrawiam GH
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Tylko że wtedy 90% użytkowników C-Geo w życiu by go nie

Post autor: grzes »

grzechuh pisze:w zakresie rastra C-GEO stanęło w miejscu od dobrych wielu lat.
2-3 lata temu dodana zostala obsluga plikow tiff z ekspresową kalibracją, co znacznie uproscilo wczytywanie rastrow. Czego jeszcze brakuje? Co najbardziej doskwiera?
pozdrawiam
grzes
grzechuh
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 25 lis 2005, 21:07
Lokalizacja: Poznań

Co najbardziej doskwiera?

Post autor: grzechuh »

Sposób kalibracji. Optymalna byłaby gdyby można byłoby wczytać raster w okno mapy. Później kalibracja nastąpiłaby przez wskazanie punktów dostosowania: raster -> mapa, raster -> mapa itd. GH
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Tylko w którym miejscu mapy wyświetlić raster który nie jest jeszcze skalibrowany - nie ma określonej skali, ani punktu wstawienia?
Czy np. żądać podania tych parametrów na starcie - jako I etap kalibracji i potem wykonywać II etap - precyzyjny?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Jeśli coś takiego by się dało wprowadzić to ja bym proponował tak:
1. Wybranie pliku do wstawienia
2. Okno w którym podajemy skalę kalibrowanej mapy, można tu dać miejsce na nazwę pliku do kalibracji.
3. Zostaje jakoś zaplanować wstawianie : można przyczepić skan do kursora aby użytkownik wskazał lewy dolny punkt zaczepienia rastra (nie musi być zaczepiony raster, a wystarczy prostokąt) albo w oknie w którym podajemy skale również zostawić miejsce na wpis współrzędnych lewego dolnego narożnika. Domyślnie uznajemy że skan jest wstępnie spoziomowany.
4. Po takim wstępnym wpasowaniu raster jest wyświetlany na mapie
5. na mapie muszą być dostępne narzędzie typu:
  • - przesuwanie rastra (aby poprawić wcześniejsze zgrubne podejście),
    - narzędzie obrotu rastra (pokazanie kąta musi być zorganizowane w sposób graficzny),
    - korekta skali (pokazuję na rastrze odcinek, a program pyta się jaką powinien mieć długość, oraz pyta jaki punkt przyjąć jako bazowy)
    - i na koniec dochodzi narzędzie do kalibracji rastra (Helmerta, afiniczna ......).
Tak mi się wydaje, choć może ktoś inny ma ciekawszą wizję :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
grzechuh
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 25 lis 2005, 21:07
Lokalizacja: Poznań

Post autor: grzechuh »

Z grubsza tak jak podpowiedział FaFaL.
Potrzeba by funkcji wstaw w okno mapy , po użyciu której raster byłby widoczny żądanym miejscu na mapie. Można to zrobić wstawiając w aktualny widok mapy aktywny obiekt lub wskazując obszar myszką. Oczywiście proporcje rasta zostaną zachowane. Raster można by przesunąć o wskazany wektor lub przeskalować. Tak wygląda wstępne dopasowanie. Póżniej kalibracja poprzez wskazanie punktów dopasowania na przemian raster --> mapa. Kalibracja z możliwością wglądu do tabeli odchyłek i wyboru punktów wpasowania. Kalibracja trochę więcej niż helmert i afiniczna. No i zapisz raster.
A gdyby tak nowa funkcja połacz rastry i przytnij do aktywnego obiektu. Dziękuję za zainteresowanie problemem. GH
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Komputer dla C-geo

Post autor: janek »

Czy te wszystkie wpisy odnośnie parametrów komputera są aktualne i jak sprawuje C-geo ma Win 8
Janek B.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Komputer dla C-geo

Post autor: logis »

Raczej aktualne,
używamy programu na Win 8 oraz Win8.1. Proszę tylko pamiętać, żeby przy instalowaniu i pierwszym użyciu wykonać parę czynności opisanych w Wiki C-Geo w dziale Komunikacja z systemem operacyjnym.
Jacek
ODPOWIEDZ