Dziennik pomiarów RTK/RTN

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
A czy poprawiono obliczenia pomiarów mimośrodowych ortogonalnych dla pomiarów rejestrowanych Trimble Access ?
11 lipca wysyłałem na serwis@xgeo.pl przykład z plikiem jxl.
Nie wiem czy ten plik dotarł - nie mam żadnych informacji z serwisu że doszło - proszę o wysłanie na adres ogólny.
Panie Jurku, chyba chodzi o to, że w pomiarach mimośrodowych, a na pewno w wcięciach z Trimbla, przy wartościach wcięcia, automatycznie wpisywane są "minusy" i program się gubi. W poscie z "Cz lip 03, 2014 9:13 am" dołączyłem zadanie, w ktorym ten problem istnieje. Na aktualnej wersji testowej także nie zostało to wyeliminowane.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Wracając do poprawek w ostatniej wersji testowej, w dzienniku RTK/RTN zauważyłem jeszcze że:

1) Nie da się usunąć wiersza z dziennika pomiaru przy użyciu ctrl + K, czyli tak samo jak to działa na tabeli roboczej. Podonnie jest ze wstawieniem wiersza itp. Usunięcie wiersza działa tylko przez klawisz DELETE, jednak jeśli w pozostałych tabelach usuwanie, dodawanie itp. jest przez ctrl + K, W - to może lepiej trzymać się tego w pozostałych modułach

2) Zaznaczanie pikiet z tabeli współrzędnych, brak możliwości przeciągania zaznaczenia. Da się tylko zaznaczać, wszystkie, żadne lub pojedyncze, a np. gdy chcemy zaznaczyć 10 punktów obok siebie to trzeba 10 razy kliknąć. Wystarczy zorbić by działał to tak samo ja kw tabeli roboczej.

3) Pisałem o synchronizacji tabeli współrzędnych z pozostałymi zakładkami i myślę że to naprawdę by się przydało, szczególnie gdy musimy przenumerowywać obserwacje, a chyba przedewszytskim do tego jest ten moduł stworzony. Przydało by się też hurtowe przenumerowywanie, tak samo jak to ma miejsce w dzienniku tachimetrii czy tez tabeli roboczej

4) Czy w pliku obserwacyjnym z Trimbla znajdują się dane do punktu wytyczanego, a następnie zamierzonego kontrolnie. Jeśli tak to, mogłby być ten punkt kontrolowany też wczytany do dziennika, od razu do tabeli porównań. Z tego co na szybko przeglądałem w notatniku to informacja o nim jest, nie wiem tylko czy da się ją wykorzystać. W terenie wygląda to tak, że wchodzimy w opcje tyczenia punktu, następnie po odszukaniu punktu klikamy zapisz jako kontrolny, mierzymy np. dopisując do punktu kontrolnego przedrostek "k" (w załaczniku przesyłam plik jxl)

5) Mimośrody z Trimbla nie działają, chodzi o znak "-" to już było pisane. Czy nie dało by radę także stworzyć możliwość wpisania punktu bazy 1, punktu bazy 2 następnie punkt wyznaczony, klikamy oblicz i wstawiane są domiary, rzuty, czy czołówki (przy wcięziu). Chodzi o możliwość dorobienia miar liniowych do dziennika.

6) Przypominam także o standardowym zapamiętywaniu opcji wybranych w zakładce "dane ogólne", by za każdym razem nie trzeba było ustawiać tego samego.


Pozdrawiam
Załączniki
kals inw.zip
(9.23 KiB) Pobrany 78 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Zbysiu pisze:A czy poprawiono obliczenia pomiarów mimośrodowych ortogonalnych dla pomiarów rejestrowanych Trimble Access ?
11 lipca wysyłałem na serwis@xgeo.pl przykład z plikiem jxl.
Sprawdzałem na aktualnej wersji testowej i raczej jest ok. Proszę pobrać i sprawdzić.
MarekOtt pisze:- dla obserwacji z Trimbla, wciecia liniowe są wczytywane do tabeli, ale nie liczy współrzędnych punktów obliczonych, coza tym idzie nie trafiają one do tabeli współrzędnych
To też...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

dodam ze chodzi o dzisiejsza wersje testowa wrzuconą po godz. 14
pozdrawiam
grzes
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

Niestety u mnie bez zmian. :(
Wysłałem po 8 pliki do sprawdzenia na biuro@xgeo.pl i serwis@xgeo.pl, i tylko z tego ostatniego adresu się wróciło. Proszę o potwierdzenie czy pliki dotarły.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Ludzie celowo nie piszą na forum adresów, aby roboty internetowe ich nie zeskanowały i później aby nie przychodziło kupę spamu.

Co do importu to poniższy rysunek wskazuje, że jest wszystko ok:
2014-07-24_163747.png
2014-07-24_163747.png (52.17 KiB) Przejrzano 3982 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

To chyba znam przyczynę dla czego nie działa u mnie: zawsze mam problem z jakiej lokalizacji mam pobrać aktualny plik c-geo pomiędzy oficjalnymi aktualizacjami?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

Dzięki, link zawsze ten sam, ale znaleźć go nie łatwo.
Mimośrody z trimbla liczy OK, ale powrócił problem z datą i godziną pomiaru: pobiera czas i datę importu pliku.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

Zbysiu pisze:powrócił problem z datą i godziną pomiaru: pobiera czas i datę importu pliku.
Ups, to moja kicha. Prosze raz jeszcze pobrac plik exe - powinno juz byc ok.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

W dzienniku RTK przydała by się możliwość przestawiania kolejności sesji pomiarowych. W załączniku screen.

Brakuje mi jeszcze możliwości obliczenia danych obserwacyjnych (wektorów GPS) do innej bazy VRS. Np. mam PRS0000001 i w oparciu o nią posiadam pomierzone 10 punktów. Zmienią na spację PRS000002 i po kliknięciu obserwacje są przerabiane na nowy bazę, oczywiście po uprzedniej informacji. Wybór bazy może odbywać się poprzez wybór z zakładki w polu nazwy stacji, do wyboru dostępne mogą być tylko stacje wczytane z plików z obserwacjami.

No i oczywiście dalej bardzo przeszkadza brak możliwości zaznaczania większej ilości punktów z tabeli współrzędnych, tak jak to ma miejsce w tabeli roboczej.

Zauważyłem także, że jeśli wczytam plik z obserwacjami mimośrodowymi, a następnie usunę punkty bazowe do obliczenia mimośrodów, mimo że mimośrody znikają z tabeli, to w raporcie drukuje się pusta tabela. A wygląda to jak w załaczniku nr 2.

Edit:
Zapomniałem, Punkty kontrolne - można by było dodać też weryfikacje punktu kontrolnego po kodzie. np. pikieta z kodem "ABC" to punkt kontrolny.
Załączniki
1.JPG
1.JPG (75.22 KiB) Przejrzano 3425 razy
2.JPG
2.JPG (130.06 KiB) Przejrzano 3425 razy
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Kolejna niezgodność.

Po dokonaniu obliczenia, nie są przenoszone do zakładki "współrzędnych" kody pikiet. W Zakładce "Pomiary" pikiety te posiadają kod.

Podobnie jest z pikietą obliczoną mimośrodem. Tu akurat jest taka sytuacja, że pikieta w zakładce obliczeń w ogóle nie wczytuje kodu z pliku Trimbla.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Po dokonaniu obliczenia, nie są przenoszone do zakładki "współrzędnych" kody pikiet. W Zakładce "Pomiary" pikiety te posiadają kod.
Podobnie jest z pikietą obliczoną mimośrodem. Tu akurat jest taka sytuacja, że pikieta w zakładce obliczeń w ogóle nie wczytuje kodu z pliku Trimbla.
Te kody w obu przypadkach są oczywiście zgodne z wybranym zestawem kodów w programie?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

MarekOtt pisze:W dzienniku RTK przydała by się możliwość przestawiania kolejności sesji pomiarowych. W załączniku screen.
W najblizszej wersji wersje testowej bedzie napewno mozliwość sortowania po kolumnach "Miejscowość", "Data pomiaru" i "Nazwa stacji bazowej"
Zeby uzyskac własną kolejnosć wystarczy wtedy dopisac do np miejscowosci 1,2,3 i posortowac po tej kolumnie.
Dodane tez bedzie filtrowanie widoku po polach "Data pomiaru" i "Nazwa stacji bazowej"
rtk1.png
rtk1.png (5.17 KiB) Przejrzano 3321 razy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
Po dokonaniu obliczenia, nie są przenoszone do zakładki "współrzędnych" kody pikiet. W Zakładce "Pomiary" pikiety te posiadają kod.
Podobnie jest z pikietą obliczoną mimośrodem. Tu akurat jest taka sytuacja, że pikieta w zakładce obliczeń w ogóle nie wczytuje kodu z pliku Trimbla.
Te kody w obu przypadkach są oczywiście zgodne z wybranym zestawem kodów w programie?

Tak. W tym samym projekcie np. przy zgrywaniu obserwacji tachimetrycznych czy imporcie z pliku tekstowego, kody przegrywają się poprawnie.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Brak możliwości wstawienia nowego wiersza w mimośrodach. Ogólnie nie działają klawisze kasowania wierszy CTRL + K , W itp.

W mimośrodach, po wpisaniu z palca nr pikiety bazowej (np. temp0028) nie wstawiają się automatycznie współrzędne tego punktu, mimo że zostały pomierzone w tym samym dzienniku (są także w tabeli roboczej). Próbowałem wpisac współrzedne ręcznie, jednak przy kliknięciu ikonki oblicz, współrzędne zostały wyczyszczone.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Brak możliwości wstawienia nowego wiersza w mimośrodach. Ogólnie nie działają klawisze kasowania wierszy CTRL + K , W itp.
W mimośrodach, po wpisaniu z palca nr pikiety bazowej (np. temp0028) nie wstawiają się automatycznie współrzędne tego punktu, mimo że zostały pomierzone w tym samym dzienniku (są także w tabeli roboczej). Próbowałem wpisac współrzedne ręcznie, jednak przy kliknięciu ikonki oblicz, współrzędne zostały wyczyszczone.
Bo nie takie było założenie, aktualnie tabela mimośrodów powstaje tylko na podstawie zrobionych pomiarów zapisanych w plikach. Aktualnie nie da się wpisywać ręcznie punktów bazowych i pewnie dlatego nie ma możliwości wstawiania nowego wiersza.
Brakuje mi jeszcze możliwości obliczenia danych obserwacyjnych (wektorów GPS) do innej bazy VRS. Np. mam PRS0000001 i w oparciu o nią posiadam pomierzone 10 punktów. Zmienią na spację PRS000002 i po kliknięciu obserwacje są przerabiane na nowy bazę, oczywiście po uprzedniej informacji. Wybór bazy może odbywać się poprzez wybór z zakładki w polu nazwy stacji, do wyboru dostępne mogą być tylko stacje wczytane z plików z obserwacjami.
Dla potrzeb takiego podrabiania wystarczy w innej bazie zrobić nowy wiersz i wpisać numer punktu który jest już w tabeli ..
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:
Brak możliwości wstawienia nowego wiersza w mimośrodach. Ogólnie nie działają klawisze kasowania wierszy CTRL + K , W itp.
W mimośrodach, po wpisaniu z palca nr pikiety bazowej (np. temp0028) nie wstawiają się automatycznie współrzędne tego punktu, mimo że zostały pomierzone w tym samym dzienniku (są także w tabeli roboczej). Próbowałem wpisac współrzedne ręcznie, jednak przy kliknięciu ikonki oblicz, współrzędne zostały wyczyszczone.
Bo nie takie było założenie, aktualnie tabela mimośrodów powstaje tylko na podstawie zrobionych pomiarów zapisanych w plikach. Aktualnie nie da się wpisywać ręcznie punktów bazowych i pewnie dlatego nie ma możliwości wstawiania nowego wiersza.
Brakuje mi jeszcze możliwości obliczenia danych obserwacyjnych (wektorów GPS) do innej bazy VRS. Np. mam PRS0000001 i w oparciu o nią posiadam pomierzone 10 punktów. Zmienią na spację PRS000002 i po kliknięciu obserwacje są przerabiane na nowy bazę, oczywiście po uprzedniej informacji. Wybór bazy może odbywać się poprzez wybór z zakładki w polu nazwy stacji, do wyboru dostępne mogą być tylko stacje wczytane z plików z obserwacjami.
Dla potrzeb takiego podrabiania wystarczy w innej bazie zrobić nowy wiersz i wpisać numer punktu który jest już w tabeli ..
Oczywiście rozumiem to. Ale mam nadzieję że taka możliwość powstanie, bo aktualnie w tym module dziennika mało można zrobić, mało edytować, mało dodać itp., a takie chyba nie było założenie.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

w zasadzie kolejne Pana propozycje są wprowadzane do modułu więc nie wiem o co chodzi z małymi możliwościami (zwłaszcza w porównaniu do jakiejkolwiek konkurencji). Nie rozumiem wyrzutów skoro opis przedstawia rzetelnie aktualne możliwości modułu
Proszę napisać czego nie można edytować ? bo to mnie zaciekawiło :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Po dokonaniu obliczenia, nie są przenoszone do zakładki "współrzędnych" kody pikiet. W Zakładce "Pomiary" pikiety te posiadają kod.
Podobnie jest z pikietą obliczoną mimośrodem. Tu akurat jest taka sytuacja, że pikieta w zakładce obliczeń w ogóle nie wczytuje kodu z pliku Trimbla.
Bardzo proszę o sprawdzenie najnowszej wersji testowej czy działają kody bo chyba nie mam przykładu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:
Po dokonaniu obliczenia, nie są przenoszone do zakładki "współrzędnych" kody pikiet. W Zakładce "Pomiary" pikiety te posiadają kod.
Podobnie jest z pikietą obliczoną mimośrodem. Tu akurat jest taka sytuacja, że pikieta w zakładce obliczeń w ogóle nie wczytuje kodu z pliku Trimbla.
Bardzo proszę o sprawdzenie najnowszej wersji testowej czy działają kody bo chyba nie mam przykładu.
FaFaL pisze:w zasadzie kolejne Pana propozycje są wprowadzane do modułu więc nie wiem o co chodzi z małymi możliwościami (zwłaszcza w porównaniu do jakiejkolwiek konkurencji). Nie rozumiem wyrzutów skoro opis przedstawia rzetelnie aktualne możliwości modułu
Proszę napisać czego nie można edytować ? bo to mnie zaciekawiło :)
Nie mam najmniejszych wyrzutów do programistów. Moje posty nie służą i nigdy nie służyły do wytykania błędów, a jedynie mają na celu rozwijaniu modułu oraz wyeliminowaniu jego błędów. Myślę że po to chyba jest ten temat.

Co do braku możliwości edycji, pisałem przecież o braku możliwości edycji mimośrodów. W opisie modułu z linku który przytoczyłeś jest natomiast informacja że takowa edycja jest możliwa. Co prawda, jest tam ona nazwana "modyfikacją" ale to prawie to samo co edycja ;).
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Co do braku możliwości edycji, pisałem przecież o braku możliwości edycji mimośrodów. W opisie modułu z linku który przytoczyłeś jest natomiast informacja że takowa edycja jest możliwa. Co prawda, jest tam ona nazwana "modyfikacją" ale to prawie to samo co edycja ;).
Tak, w mimośrodach jest możliwa edycja pomiarów (w razie pomyłki). Punkty bazowe aktualnie nie są zmienialne, ponieważ odwołują się one do punktów pomierzonych za pomocą specjalnego identyfikatora. Jest to zrobione po to, aby jeśli użytkownik zmienił numer punktu bazy w pomiarach to zmienił się on również w mimośrodach ... tak to działa. Czyli numery itp zmieniamy zawsze w zakładce "Pomiary", taka zmiana będzie miała swoje odzwierciedlenie w innych zakładkach (nie działa to w drugą stronę, ale będzie możliwość przeskakiwania).
Za wszystkie propozycje jesteśmy wdzięczni i w miarę możliwości są wprowadzane.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:
Co do braku możliwości edycji, pisałem przecież o braku możliwości edycji mimośrodów. W opisie modułu z linku który przytoczyłeś jest natomiast informacja że takowa edycja jest możliwa. Co prawda, jest tam ona nazwana "modyfikacją" ale to prawie to samo co edycja ;).
Tak, w mimośrodach jest możliwa edycja pomiarów (w razie pomyłki). Punkty bazowe aktualnie nie są zmienialne, ponieważ odwołują się one do punktów pomierzonych za pomocą specjalnego identyfikatora. Jest to zrobione po to, aby jeśli użytkownik zmienił numer punktu bazy w pomiarach to zmienił się on również w mimośrodach ... tak to działa. Czyli numery itp zmieniamy zawsze w zakładce "Pomiary", taka zmiana będzie miała swoje odzwierciedlenie w innych zakładkach (nie działa to w drugą stronę, ale będzie możliwość przeskakiwania).
Za wszystkie propozycje jesteśmy wdzięczni i w miarę możliwości są wprowadzane.

Oczywiście, to bardzo dobrze że to tak działa. Jednak potrzebujemy też możliwości dopisywania nowych punktów obliczonych mimośrodowo i dobrze że planujecie to umożliwić.

Pozdrawiam.
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MACIERZ »

Mam pytanie. Czy moduł ten wczytuje pliki z programu x-pad instalowanego w kontrolerach Geomaxa ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

a kto jest dystrybutorem takiej konfiguracji ? Aby coś powiedzieć dystrybutor musiałby podesłać pliki roboty i przykładowe eksporty do możliwych formatów....
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zablokowany