Przecięcie obiektem otwartym: Różnice pomiędzy wersjami

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 11: Linia 11:
 
|}
 
|}
  
'''Przecięcie obiektem otwartym''' —  użycie narzędzia wymaga wcześniejszego zaznaczenia obiektu otwartego, który będzie rozcinał obiekty.  
+
'''Przecięcie obiektem otwartym ( przecięcie warstwy obiektem ) ''' —  [[Plik:Obraz 2021-04-21 120002.png]]
 +
narzędzie, przy pomocy którego możemy wykonać trzy operacje przecinania:
  
Najodpowiedniejszy sposób zaznaczania to wciśnięcie z przytrzymaniem klawisza <Ctrl> i zaznaczenie najpierw obiektu tnącego (linii cięcia, a potem obiektu przecinanego). Po kliknięciu na przycisk narzędzia wszystkie przecinane i przecinające obiekty zostają wyświetlone w osobnym oknie podglądu, w którym można ocenić, jakie obiekty wynikowe powstają w wyniku operacji. Nowe obiekty zostają zapisane na
+
1. przecięcie obiektu zamkniętego obiektem otwartym
wskazanej warstwie ''C-Geo'' lub wyeksportowane do formatu ''shp''. Podział jest wykonywany ze skopiowaniem atrybutów dzielonego obiektu do nowopowstałych obiektów. Jest to przydatne np. gdy przewód powinien być podzielony na więcej części, które mają mieć atrybuty obiektu oryginalnego. Warto wspomnieć o fakcie, że wówczas gdy chcemy podzielić obiekt powierzchniowy to obiekt otwarty przecinający obiekt powierzchniowy nie może znajdować się wewnątrz tego obiektu, leczy poza nim tak jak jest to ukazane na przykładzie.
+
  
[[Plik:przecięcie obiektem otwartym.png|900px]]
+
2. przecięcie warstwy obiektem otwartym lub zamkniętym
  
Atrybuty opisowe obiektu są dziedziczone po  atrybutach obiektu dzielonego:
+
3. przecięcie obiektu zamkniętego obiektem zamkniętym (nie mylić z enklawą!)
 +
 
 +
Niezależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, musimy pamiętać, że w narzędziu ważna jest '''kolejność zaznaczanych do przecinania obiektów''': jako pierwszy wybieramy obiekt przecinający (ten, którym tniemy), a jako drugi rozcinany (ten, który chcemy rozciąć).
 +
Zaznaczamy obiekty na mapie wciskając lewy klawisz CTRL na klawiaturze i trzymając go wskazujemy obiekty do przecięcia- tnący i przecinany.
 +
 
 +
 
 +
Ad1.
 +
 
 +
Najpopularniejszy przypadek przecięcia, używany przede wszystkim podczas modyfikowania obiektów pochodzących z importu plików GML.
 +
Tutaj przede wszystkim musimy skartować linię rozcinającą na warstwie zerowej lub innej, utworzonej przez nas warstwie (nie kartujemy dowolnego obiektu na warstwach obiektowych, z szablonu) - chyba, że mamy inny obiekt mapy zasadniczej, który nam rozetnie powierzchnię. Przykład: przecinamy chodnik przepustem liniowym celem zmiany nawierzchni. Następnie wybieramy linię cięcia, z klawiszem CTRL obiekt rozcinany i wybieramy narzędzie.
 +
W oknie widzimy obiekty, które powstaną po przecięciu oraz opis, która warstwa jest tnąca, a która rozcinana.
 +
Następnie wybieramy ''Przecięte obiekty - Zapisz na warstwę C-GEO'' . Warstwa jest domyślnie podpowiadana.
 +
 
 +
'''UWAGA!!!''' Po rozcięciu powstaną nowe obiekty, ale pozostanie także obiekt oryginalny, sprzed przecięcia. Jeśli pochodzi on z importu pliku GML to '''NIE USUWAMY GO''', tylko przepinamy z niego historię na jeden z nowych obiektów (najlepiej na ten, którego nie modyfikujemy - wtedy ta część będzie zmodyfikowana po całym starym obiekcie, a nasza część z pomiaru będzie całkowicie nowa).
 +
 
 +
Poniżej przypadek z przecięciem jezdni dowolnym obiektem otwartym.
 +
 
 +
[[Plik:Przeciecie1.png|700px]]
 +
 
 +
[[Plik:Przenies hist1.png|700px]]
 +
 
 +
Atrybuty opisowe obiektu są dziedziczone (przepisane) po  atrybutach obiektu dzielonego.
  
[[Plik:BazaPrzec.png|250px]]
 
  
 
Więcej na [https://youtu.be/lxuUzfTm5nk]
 
Więcej na [https://youtu.be/lxuUzfTm5nk]
  
 
[[Kategoria:Paski narzędzi]]  [[Kategoria:Wszystkie hasła]]
 
[[Kategoria:Paski narzędzi]]  [[Kategoria:Wszystkie hasła]]

Wersja z 12:08, 21 kwi 2021

Przecięcie obiektem otwartym
Kategoria:Paski narzędzi
Pasek Obliczenia
Powiązania Przecięcie warstw

Przecięcie obiektem otwartym ( przecięcie warstwy obiektem ) Obraz 2021-04-21 120002.png narzędzie, przy pomocy którego możemy wykonać trzy operacje przecinania:

1. przecięcie obiektu zamkniętego obiektem otwartym

2. przecięcie warstwy obiektem otwartym lub zamkniętym

3. przecięcie obiektu zamkniętego obiektem zamkniętym (nie mylić z enklawą!)

Niezależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, musimy pamiętać, że w narzędziu ważna jest kolejność zaznaczanych do przecinania obiektów: jako pierwszy wybieramy obiekt przecinający (ten, którym tniemy), a jako drugi rozcinany (ten, który chcemy rozciąć). Zaznaczamy obiekty na mapie wciskając lewy klawisz CTRL na klawiaturze i trzymając go wskazujemy obiekty do przecięcia- tnący i przecinany.


Ad1.

Najpopularniejszy przypadek przecięcia, używany przede wszystkim podczas modyfikowania obiektów pochodzących z importu plików GML. Tutaj przede wszystkim musimy skartować linię rozcinającą na warstwie zerowej lub innej, utworzonej przez nas warstwie (nie kartujemy dowolnego obiektu na warstwach obiektowych, z szablonu) - chyba, że mamy inny obiekt mapy zasadniczej, który nam rozetnie powierzchnię. Przykład: przecinamy chodnik przepustem liniowym celem zmiany nawierzchni. Następnie wybieramy linię cięcia, z klawiszem CTRL obiekt rozcinany i wybieramy narzędzie. W oknie widzimy obiekty, które powstaną po przecięciu oraz opis, która warstwa jest tnąca, a która rozcinana. Następnie wybieramy Przecięte obiekty - Zapisz na warstwę C-GEO . Warstwa jest domyślnie podpowiadana.

UWAGA!!! Po rozcięciu powstaną nowe obiekty, ale pozostanie także obiekt oryginalny, sprzed przecięcia. Jeśli pochodzi on z importu pliku GML to NIE USUWAMY GO, tylko przepinamy z niego historię na jeden z nowych obiektów (najlepiej na ten, którego nie modyfikujemy - wtedy ta część będzie zmodyfikowana po całym starym obiekcie, a nasza część z pomiaru będzie całkowicie nowa).

Poniżej przypadek z przecięciem jezdni dowolnym obiektem otwartym.

Przeciecie1.png

Przenies hist1.png

Atrybuty opisowe obiektu są dziedziczone (przepisane) po atrybutach obiektu dzielonego.


Więcej na [1]